New York şehri

New York, Amerika’nın ve hatta dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Tüm dünyanın ticaret merkezi olan New York; teknolojiden, modaya kadar uzanan birçok sektöre de ev sahipliği yapmaktadır. 

@admin' tarafından7 ay önce eklendi454

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı http://www.eduvizyon.com

New York City

Diplomasi Şehri New York

Diplomasi Şehri New York

Bu kadar önemli bir konuma sahip olan New York ayrıca uluslar arası diplomasinin de merkezi durumundadır. New York şehri, dünyanın en popüler ve büyük üne sahip şehri olarak da adlandırılabilir. Bu ününü sonsuza dek korur mu bilinmez, ancak her zaman iş hayatı ve eğitimde ilk tercih olacağı kesin.


New York aynı zamanda dünyanın en büyük doğal limanlarına sahiptir. Bu doğal limanlar; Manhattan, Staten Island, Bronx, Queens ve Brooklyn’dir. New York şehrinin hemen hemen her noktasında kültürel çeşitliliği de görmek mümkündür.

Bunun sebebi ise New York’dan 200 ve üzerinde dilin konuşulduğu tek şehir olmasıdır. Amerika’nın hem ticarette hem de eğitim alanında yüz binlerce kişi tarafından tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biriside bu çok büyük kültürü içinde barındırmasıdır. Özellikle öğrenciler tarafından da tercih edilen New York şehri, sunduğu eğitim fırsatları ve eşsiz üniversiteleri ile dünyanın en iyisi durumunda. 

Central Park

Central Park

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri ve New York hakkında çok az bilgi sahibi olanların bile tanıdığı ve merak ettiği, onca hareketin içinde ısrarla sükûtunu koruyan, içine atılacak bir tek adımla sakinliğin ve huzurun kapılarını aralayan görülesi bir yer.

1850 yılında yapımına başlanan bu park, ABD'nin peyzaj ve düzenleme çalışmalarıyla kurulan ilk parkıdır. 1853 yılında açılışı yapılmış olsa da çalışmalar, 15 yıl boyunca devam etmiştir. Kuruluş hedefleri arasında bulunan Avrupa'daki benzerlerine ulaşma ve New York zenginlerini kapalı salonlardan kurtarıp açık hava aktiviteleri yapabilecekleri bir alana kavuşturma hayali, zamanla kendini aşmış ve günümüzde her yıl 25 milyon kişi tarafından ziyaret edilen dünyaca ünlü bu parkı New York'a kazandırmıştır. Şöhretinin dünyaya yayılmasındaki en önemli faktör, şüphesiz birçok Amerikan filmine ev sahipliği yapmış olmasıdır. (Gossip Girl, Sex and the City, Spiderman 3, Evde Tek Başına 2… vb) Manhattan'ın en yüksek kiralı evleri Central Park manzaralı olanlardır. Eğer bir rehber eşliğinde bu parkı gezerseniz dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının civardaki evlerini de dışarıdan görebilirsiniz.

Central Park toplam 800 metre eninde 4 km uzunluğunda bir alan üzerine kuruludur. 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel, 36 köprü ve kemer bulunmaktadır. Ayrıca bu parkı ziyaret edenlerin güzel vakit geçirebilmeleri için düzenlenmiş üç büyük göl, oldukça büyük bir hayvanat bahçesi, spor alanları, yürüyüş parkuru, konser alanları ve kış aylarında hizmet veren buz pateni pistleri de parkın sınırları içinde yer almaktadır. 

Central Park'da bunları yapmadan dönmeyin

Central Park'da bunları yapmadan dönmeyin

Yürüyüş: Central Park’ta yapmadan dönme listesinin başındaki yürüyüş burada farklı versiyonlarla çıkacak karşınıza. Birincisi kendi başınıza bağımsız bir yürüyüş, ikincisi rehberler eşliğinde yürüyüş turları. Yürüyüş turlarıyla Central Park’la ilgili turladığınız her yerin rehberlik hizmetini alırken sporunuzu da yapmış oluyorsunuz bir yandan. Bu turlardaki bir diğer versiyon sinema TV Turu. Central Park’ta çekilen dizi ve filmlerin çekildiği mekanları bir bir görebiliyorsunuz. Tabi rehberlik eşliğindeki bu turlar ücretli, onu da ayrıca belirteyim.


Bisiklet ve Fayton: Bu görkemli parkta yapacak o kadar şey var ki. Central Park’ta yapmadan dönme diyebileceğim ikinci madde bisiklet ve fayton turları. Parkın içinde kiraladığınız bisikletlerle ya da boş gördüğünüz bir faytona binerek parkın her yerini karış karış keşfedebilirsiniz. Tabi rehberlik burada da sizinle olacak. Bisiklet turlarında rehberlik nasıl olur diyebilirsiniz. Bisiklette kullanan kişinin dışında arkada iki koltuk daha var. Şoförünüz yani rehberiniz hem bisikleti kullanıyor hem de size rehberlik ediyor. Tercihinizi kendi başınıza gezmekten yana kullanmak isterseniz bu da mümkün. 40 West 55th Street’te bulunan kiralık bisikletler iyi bir seçim olabilir. 


Hayvanat Bahçesi: Central Park’ta 130 farklı cins hayvan türü olduğunu belirtmiştim. Sürüngenlerden kutup ayılarına kadar aklınıza gelebilecek ne varsa hepsini bu parkta görebilirsiniz. Ama öyle sıradan bir hayvanat bahçesi düşünmeyin, hayvanların yaşayabildiği her koşul burada en güzel şekilde düzenlenmiş durumda. Mesela yağmur ormanlarında yaşayan sürüngen türleri için o ortam sağlanmış. Bu sadece bir örneği. Bu güne kadar duymadığınız hayvan türlerini bile burada göreceksiniz. Kırmızı panda, denizaslanı, vs. 


Central Park Gölü: En çok ilginizi çekecek yerlerden biri diyebilirim bu göller için. Central Park gezinize dair anılar kalmasını istiyorsanız gölde bir sürü fotoğraflar çekinin. Central Park Gölünde doğal yaşam göreceksiniz. Yaban ördekleri, kaplumbağalar buranın neşe kaynağı adeta. Tabi sadece bunlardan ibaret değil, göl gezinizi keyifli hale dönüştürecek sandal turları burada sizi bekliyor olacak.


Çilek Bahçesi: Central Park’ta yapmadan dönme diyebileceğim aktivitelerden biri de buranın vazgeçilmez rotası Çilek Bahçesinde turlamak olmalı. Çilek Bahçesinin tam ortasında Imagine Mozaiği sizi karşılayacak. Beatles Grubu’nun eski üyesi John Lennon’un anısına yapılmış bu heykel ve Lennon severlerin Central Park’taki ilk durağı burası oluyor. Ağaçlar içindeki çilekleri gördüğünüzde şaşırmayın, Strawberry Fields Forever şarkısının anısına her şey en ince detayına kadar düşünülmüş.


Shakespeare Bahçesi: Burası da adı gibi Shakespeare’nin bahçesi. Central Park’ının da gizli durağı aynı zamanda. Shakespeare’in şiirlerindeki bitkiler buranın güzelliğine güzellik katıyor. Adını da buradan almış zaten. 


Buz Pisti: Yazın sağlık için, kışınsa buz pisti haline dönüşen bir yer düşünün ve New York’un tam ortasına konumlanmış olsun. Pisti biri hayvanat bahçesinin çok yakınında. İster bir eğitmenle ister de kendi başınıza bağımsız olarak girebiliyorsunuz buz pistine. İkinci buz pisti Central Park’ın merkezinde ve sadece kışın hizmete açık. Yazınsa bir yüzme havuzuna dönüşüyor. Central Park’ta yapmadan dönmemeniz gereken aktivitesi bol buz pistinde doyasıya eğlenebilirsiniz. 


Delcorate Tiyatrosu: Central Park’ta yapmadan dönme listesine dahil olacak Delcorate Tiyatrosu özellikle yaz aylarında Shakespeare Festivali’ne ev sahipliği yapması ile ünlü. Buraya girmek ücretsiz. Yapmanız gereken tek şey oyunların başlayacağı saatten daha önce oradaki yerinizi almak. 


Dikilitaş: Diğer adı Obedisk olan Dikilitaş’ı Central Park’ta görmeden dönmemelisiniz. Kocaman oluşu sizi korkutmasın. İhtişamlı ve bir o kadar da güzel karelerin olduğu bir durak burası. M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’da dikilmiş Dikilitaş. Sonra İskenderiye taşınmış ve uzun uzun yıllar sonra yorucu bir gemi yolculuğuyla Amerika’ya taşınmış ve Central Park’a dikilmiş bu eser. İnsan gücüyle yapılmış mükemmel bir tasarım Dikilitaş.

İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !